16.12.2015

Kosmiczny dysk księcia Sabu

W 1936 roku podczas prac wykopaliskowych w nekropoli w pobliżu Sakkary egiptolog Brian Walter Emery odkrył tajemniczy artefakt. Gdyby nie okoliczności i miejsce odnalezienia uznałaby go po prostu za część jakiegoś mechanizmu.


Grobowiec, w którym odnaleziono artefakt należał do Sabu, syna faraona Anedjiba – piątego władcy pierwszej dynastii Starożytnego Egiptu, który najprawdopodobniej zmarł ok. roku 3000 p.n.e., 

Znalezisko przedstawia regularny, okrągły, cienkościenny kamienny talerz, wykonany z meta-aleurolitu (metasilt), z trzema cienkimi, wygiętymi do środka płatami i niewielką cylindryczną tuleją w środku. W miejscach wygięcia płatów dysku, na jego obwodzie pozostaje pierścień okrągłego przekroju o średnicy ok. 1 cm. Dysk Sabu ma 61 cm średnicy, 10,6 cm wysokości w środku oraz 1 cm na krawędzi. 


Artefakt ten wywołuje wiele pytań, zarówno dotyczących jego niezrozumiałego przeznaczenia jak i sposób w jaki go wykonano. Nawet jak na zastosowany kamień metasilt, detale dysku, a szczególnie jego trzy płaty i środkowy cylinder, są niewiarygodnie cienkie. Chociaż dysk nie przedstawia idealnej symetrii, to jego wygięte elementy mają w przybliżeniu jednakowe wymiary i zachowują odstęp 120 stopni. 
.                                             


Nikomu niestety do tej pory nie udało się przedstawić wiarygodnej hipotezy dotyczącej przeznaczenia dysku. I tak dysk księcia Sabu dołącza do licznego grona odnalezionych starożytnych artefaktów, których wykorzystania nie znamy.

1 komentarz:

  1. trzy-drożny rozdzielacz do strumienia wody.... ot cała historyja

    OdpowiedzUsuń