29.10.2015

Nevali Cori - kolejne odkrycie, któremu nie po drodze z nauką

Nevalı Çori to wczesnoneolityczna osada nad środkowym Eufratem w Turcji. Kraina ta słynie z najstarszych na świecie świątyń i monumentalnych rzeźby.


Prace wykopaliskowe przeprowadzono tu w latach 1983 - 1991 nim teren ten został zalany przez spiętrzone tamą Atatürk wody Eufratu.
Co w Nevalı Çori nie pasuje do naukowej układanki?
Zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy, 10 tys. lat przed naszą erą , czyli w czasach gdy powstała wspomniana osada, nasi przodkowie zajmowali się głównie uganianiem ze sobą albo za mamutami. Jedli co popadło i spali gdzie po popadło ... Tymczasem Nevalı Çori bezsprzecznie zadaje kłam tym twierdzeniom. 

Jest po prostu ewidentnym dowodem na to, że naukowcy nie mają racji. 
Nasi przodkowie byli nie tylko techniczne zaawansowanymi ale też i dobrze zorganizowanymi jednostkami społecznymi.
Kto inny były w stanie stworzyć Nevalı Çori?


W pięknej okolicy jaką niewątpliwie są żyzne "ziemie półksiężyca", 12 tys. lat temu nasi przodkowie postanowili się osiedlić. Wybudowali więc miasteczko, którego centrum uczynili osiedle domków jednorodzinnych. W ówczesnym M-4 wygód nie brakowało:
 • Prostokątne budynki zawierały od dwóch do trzech równoległych pokoi a także pokaźne pomieszczenie, które najprawdopodobniej mogło pełnić rolę antresoli.
 • Większość domów na naszym osiedlu "domków jednorodzinnych" posiadła dostęp do wyszukanego systemu kanałów podłogowych.
 • Domy charakteryzowały się grubymi, wielowarstwowymi fundamentami wykonanymi z dużych otoczaków i głazów kątowych. Luki wypełniano mniejszymi kamieniami, tak aby zapewnić równą powierzchnię. 
 • Fundamenty były przerywane co ​​1-1.5m przez kanały podłogowe, które zostały pokryte płytami kamiennymi, ale otwarte na boki. Mogły one służyć jako element drenażu, napowietrzanie albo chłodzenia domów (sic!)
 • W domach Panie z wczesnego neolitu miały też położoną piękną i gładką wapienną podłogę.
 • Aby nikomu na głowę nie leciało, wszystkie budynki posiadały płaskie dachy. Konstrukcja zadaszenia opierała się na na monolitycznych filarach w kształcie litery "T". Są one łudząco podobne do tych z Göbekli Tepe. I niektóre z filarów, podobnie jak te Göbekli Tepe, również są ozdobione płaskorzeźbami, w tym również wizerunkami ludzkich rąk. 
 • Na naszym osiedlu istniały też liczne koła "gospodyń wiejskich" i "kółka artystyczne",gdzie kwitła sztuka. 
 • To, że lubiliśmy polowania lubiliśmy też uwieczniać w kamieniu. W Nevalı Çori odnalezione przepiękne fragment sztuki neolitycznej przedstawiające właśnie sceny polowań.
 • Miejscowy wapień był z pasją rzeźbiony w liczne mniejsze i większe rzeźby. Bardzo popularne są pochodząc stąd ponad naturalnej wielkości gołe ludzkiej głowy.  
 • Wolnostojącej antropomorficzne postacie wapienne wydobyte w Nevalı Çori należą do najwcześniejszych znanych rzeźb naturalnej wielkości. Porównywalne rzeźby zostały  znalezione jeszcze tylko w Göbekli Tepe.
 • Odkryte małe gliniane figurki ok. 5 cm przedstawiające ludzi, najprawdopodobniej służące jako wota, zostały wypalane w temperaturze od 500-600 ° C, co sugeruje rozwój technologii wypalania ceramiki.


I wreszcie rozwiązanie naszej zagadki. Co to było?

Tak wyglądała klimatyzacja w domach naszych przodków 12 tys. lat temu ;-). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz